7 Led 2013

Magické mechanické kolečka (1.)

Vložil/a: admin | V kategorii: Steampunk, Úvahy a zamyšlení |
avatar

Převzato s laskavým svolením autora Martina Tomčíka ze stránky: Arceyho svět

Čas páry, ozubených koleček a velkých dobrodružství

Steampunk je podžánr fantastiky, který je zaměřený na technologie a páru a popisuje společnost převážně v čase viktoriánské éry. Tak je přibližně formulovaná poučka dostupná na internetu, ale co si má člověk pod tím skutečně představit? Je to jen o ozubených kolečkách a nových vynálezech, nebo je to jakási odrůda touhy po dobrodružství? V současné době popularita žánru závratně stoupá, už i v tuzemských vodách vznikají první sbírky, povídky a novely. Rozhodl jsem se tomu důkladně podívat na zoubky v krátkém seriálu na pokračování, protože o tom, co mě fascinuje, dokážu psát hodiny a hodiny.

Budu se tu věnovat historii od základů, které položili takoví velikáni jako Jules Verne, nebo Robert Louis Stevenson až po novodobý rozmach steampunkové chobotnice, která zasahuje do všech oblastí pop-kultury. Pokusím se definovat období, co všechno se dá ještě řadit k žánru a co již ne i oproti viditelné snaze. Vzpomenu tu známé i neznámé filmy, knihy, komiksy, hudbu, ilustrátory, či zajímavé stránky. Aby to ale mělo nějaký dobrý začátek, v první části se podíváme na vše, k čemu jsem se zatím dostal já. Jako bonus bude náhled na moje připravované steampunkové texty.

Přestože se první steampunkové filmy natočili už v padesátých letech minulého století, můj první zážitek byl s komiksovou adaptací Svět Zítřka v hlavní roli s Jude Lawem. Po nich následovalo několik anime adaptací v čele s Porco Rossem a Nebeským zámkem. Potom jsem se setkal s dalším zfilmovaným komiksem, Ligou výjimečných. Na rozhraní žánru působil i film Kronika mutantů odehrávající se v 28.století a nejnovější zpracování Třech mušketýrů. Ze současných filmů bych určitě zařadil Sherlocka Holmese, Zlatý kompas, fenomenální Hvězdný prach nebo již trošku stárnoucí klasiku Stroj času a pochybný western Divoký divoký západ. To by byli z mých filmových zážitků ty největší perly.

Když vezmu do úvahy, že všechno to vlastně začal velký vizionář Verne, můžu s hrdostí konstatovat, že většinu z jeho tvorby mám přečtenou. Asi nebudu jediný, protože v mé době se každý vydával za objevy na stránkách jeho knih. Nejlepším příklad jsou hlavně díla: Robur, pán světa, Plovoucí město, Tajuplný ostrov, nebo nejznámější titul 20 tisíc mil pod mořem. Ze starších knih jsem měl tu čest s Válkou s mloky od Karla Čapka a Strojem času. Mezi současné hity si mohu připsat trilogii Jeho temné hmoty, Leviatan, nadčasový Incarceron a Velký objev Huga Cabreta. V blízké době se chystám na Srdce světa od Jay Lakeho, Zemětřas a Clementine od Cherrie Priestové stejně tak i na pár steampunkových encyklopedií

V hudební oblasti převládají nejvíce videa z Youtube a skupina Abney park. Tu mám největší mezery, ale ty se chystám v co nejkratší době dohnat. Určitě mi k tomu pomůže i soundtrack k Sherlocku Holmesovi, který je svěžím příkladem steampunkové hudby.

A teď s kůží na trh. Tak jako velká většina spisovatelů v Čechách a na Slovensku i já jsem se (amatér) odhodlal na pokus, při kterém vytvořím dílo tohoto progresivního žánru. První povídku s pracovním názvem Kouzlo smrti jsem dopsal, ale ještě bude dlouho trvat, než ji dokončím. Jde v ní o zajímavou směs magie a steampunku z prostředí viktoriánské Budapešti. Určitě ji chci zaslat do jedné z větších soutěží a proto její zveřejnění na blogu bude muset počkat. V druhé polovině 19.století by se měl odehrávat i román, na kterém momentálně pracuji. Chtěl bych do něj zakomponovat klasické prvky, ale nezapomenu ani na netradiční a určitě se pokusím i o originalitu, abych lépe obstál v konkurenci.

To je tedy z mé strany, je čas aby jsme přešli dále, ale to až v druhé části. V ní se dozvíte kdo vše přispěl do žánru, kdo se dá považovat za jeho otce a kteří autoři momentálně hrají první housle u nás i v zahraničí.

Na závěr je tu odkaz, kde najdete moji inspiraci k povídce Kouzlo smrti. Pevně věřím, že i to bude zajímavé čtení.

Líbí se mi:
Sdílej:

Jedna odpověď na “Magické mechanické kolečka (1.)”

  1. avatar Pavel Říká:

    magickÁ mechanickÁ kolečka

Odpovědět